- Bitmeyen Sürprizler

Betta Balıkları Bakımı Ve Özellikleri Nelerdir ?

Betta Balıkları Bakımı Ve Özellikleri Nelerdir ?

Betta Balıkları Bakımı ve özellikleri nelerdir ?

Bir tatlı su balığı türü olan Beta Balıkları, vahşi hayatta Güney Doğu Asya ülkelerindeki dereler ve göletlerde bulunur. En yaygın olarak ise Tayland’da çeltik (pirinç) tarlalarında görülür. Doğal ortamında aşırı sıcak hava ve kurak iklim şartlarına uyum sağlayabilir. Beta veya Betta isimleri kullanılır. Sıcak sularda yaşar. Erkek Beta balıklarının kuyruk ve yüzgeçleri daha büyük ve göz alıcıdır. Dişilerin ise daha kısa ve mat renklerde yüzgeçleri ve kuyrukları vardır.

Betta ile ilgili görsel sonucu

Beta Balıkları Bakımı

Beta BalıklarıBirçok balık türü nefes almak için solungaçlarına muhtaçtır. Bu nedenle sığ sularda solungaçları doğru şekilde çalışamadığından uzun süre yaşayamazlar. Ancak beta balıkları yalnızca solungaçları ile değil, aynı zamanda ağızları ile de solunum yapabildikleri için, sığ sularda ve kurak iklim şartlarında uzun süre yaşayabilirler. Akvaryum ortamında ortalama yaşam ömrü ise 5 yıldır.

İlgili resim
Evcil marketlerde beta balıklarını küçük fanuslarda tek tek ayrılmış olarak görebilirsiniz. Bunun nedeni Beta balıklarının birbirlerine karşı çok vahşi olmalarıdır. Aynı akvaryumda bulunan diğer balıklara karşı saldırgan ve ölümcül olabilirler. Dişi beta balıkları bir arada sorunsuz yaşayabilirken, erkek beta balıkları saniyeler içerisinde birbirlerini öldürebilirler. Bu nedenle erkek beta balıkları tek olarak beslenmelidir.
Beta balıkları çok dayanıklı balıklardır. Birçok olumsuz koşula dayanabilirler. Beta beslenecek olan akvaryumda hava motoruna gerek olmayabilir. Bu nedenle çoğu zaman beta balıkları fanuslarda beslenir. Bu balıklar zor şartlara dayanabildikleri için küçük fanuslara dayanabilirler. Ancak bu durum onların küçük alanlarda yaşadığı anlamına gelmez. Küçük fanus içerisinde kaldığı sürece balıklar, zorlu bir yaşam mücadelesine girerler.

Mutlaka dikkatinizi çekmiştir, fanus içerisindeki beta balıkları hareketsiz halde dururlar. Bunun nedeni balığın yeteri kadar oksijen alamaması ve hayatta kalmak için tüm vücut fonksiyonlarını ekonomik kullanmak zorunda kalmasıdır. Eğer bunun üzerine bir de su soğuk ise, balığın verdiği mücadeleyi siz düşünün.

Beta BalıklarıUygun Akvaryum

Beta balıkları ağızları ile solunum yapabildikleri için, havalandırma motoruna ihtiyaç duymazlar. Ancak yinede sağlıklı oksijen almaları için sularının %10’luk kısmı her hafta değiştirilmelidir. Beta balıkları içerisinde bitki olan akvaryumlardan hoşlanırlar. Büyük yapraklı bitkilerin üzerinde dinlenmek onlar için keyiflidir. Sıcak suları severler, bu nedenle bir ısıtıcı kullanmak gerekebilir. Su sıcaklığı 20.5 ºC’nin altında olan akvaryumlar beta balıkları için tehlikelidir. En uygun pH değeri 7 – 7.5 arasıdır.

Beta balıklarının yaşadığı akvaryumlarda suyun yüzeyinde kabarcıklar olabilir. Bu kabarcıklar, balığın sağlıklı olduğunu gösterir. Çünkü beta balıkları su yüzeyinde kabarcık çıkarmaktan keyif alırlar ve bu kabarcıkları düzenli tutmaya çalışırlar.

İlgili resim

Erkek beta balıklarının olduğu bir akvaryumun yanına ayna koyduğunuzda, balığın bütün vücudunu kabartarak görsel bir şov yaptığını görürsünüz. Böyle durumlarda beta balıkları muhteşem görünürler. Bunun nedeni aynadaki yansımasını başka bir erkek beta balığı olarak algılaması ve gövde gösterisi yapmasıdır. Aynayı çok uzun süre yakınında tutmayın, çünkü bu gösteriş balık için çok yorucu olur.

Bazı zamanlarda ise erkek beta balıklarının renklerinin matlaştığını görebilirsiniz. Endişelenmeyin, beta balıkları uyuduklarında yada dinlendiklerinde vücut renkleri değişir.

Beta BalıklarıBeslenmesi

Beta balıkları hepçil hayvanlardır. Genel olarak etle beslenselerde zaman zaman bitkiler ile de beslenmeye ihtiyaçları vardır. En ideal besin maddeleri, su pireleridir. Canlı yemler yerine evcil marketlerde satılan hazır etobur balık yemlerini kullanabilirsiniz. Hazır yemlere ek olarak ise, ayda birkaç kez haşlanmış yeşil sebze parçaları verilebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir